Baris Mah. Toki 1.Etap 1021 Sokak FG 12 A Blok Daire 2 Kayapinar / Diyarbakır

Uçarlı Gençlik Derneği, Ekim 2010 tarihinden bu yana Diyarbakır yerelinde gençlik çalışmaları alanında faaliyet gösteren bir kuruluştur. Diyarbakır yerelindeki ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki gençlerin Avrupa Fırsatlarından yararlanmasını sağlamak için, Avrupa Fırsatları hakkında bilgilendirmeler yapmakta, bunun yanısıra ise yerelde gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerini sağlamak ve gençleri bilgilendirmek amaçlı faaliyetler düzenlemektedir.

Uçarlı Gençlik Derneği, Diyarbakır'ın Uçarlı ilçesinde bir grup genç tarafından kurulmuş olup sonrasında, Diyarbakır'daki genç gönüllülerin sürece dahil edilmesiyle her geçen gün büyüyen ve Türkiye çapında tanınan bir kuruluş haline gelmiştir. 2019 yılı itibariyle, Uçarlı Gençlik derneği, Türkiye ve Avrupa çapında tanınan bir dernek olmuş ve bir çok ulusal ve uluslararası ağda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, 2014 yılından bu yana Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında ev sahibi, gönderici ve koordinatör kuruluş olarak gençleri Avrupa Gönüllü Hizmeti programına dahil etmiş ve Avrupa Dayanışma Gönüllüleri programı kapsamında gençleri hareketlilik fırsatlarına dahil etmeye devam etmektedir. Ek olarak, Uçarlı Gençlik Derneği, Diyarbakır yerelinde gençlere yönelik hareketlilik faaliyetlerinin yanı sıra, proje yazma, liderlik eğitimi, takım çalışması ve gençlik bilgilendirmesi konuları üzerine etkinlikler ve eğitimler düzenlemektedir. Bu eğitimler de gençlerin kişisel gelişimlerine katkı da bulunmak ve gençlerin hareketlilik projelerine katılmalarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.

Derneğimiz bünyesinde Türkiye genelinde yaptığımız etkinlikler ve Avrupa'daki hareketlilik fırsatlarına dahil ettiğimiz gençlerden oluşan 500 kişilik bir gönüllü grubu bulunmaktadır, bu gönüllüler düzenlediğimiz hareketlilik faaliyetlerinin daha büyük kitlelere ulaşmasında bize katkı sağlamakta ve düzenlemiş olduğumuz eğitim kursları, gençlik değişimleri ve avrupa gönüllü hizmeti faaliyetlerinin görünürlülüğünde bize destek olmaktadırlar. Buna ek olarak, bünyemizde Türkiye Ulusal Ajansı, United Networks of Young Peace Builders, Theodor-Heuss-Kolleg, Robert Bosch Stiftung gibi ulusal ve uluslararası kurumların eğitmen havuzlarında yer alan üyelerimiz bulunmaktadır.

Aynı zamanda, kurumumuzda 3 yarı zamanlı ücretli çalışan personelimiz bulunmakta ve bu personel proje faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinden, Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında gönüllülerin hazırlanması, vize işlemlerinin yapılması ve seyahat ayarlamalarının yapılmasından sorumlu olup, Uganda ve St. Vincent ve Grenadines de düzenlediğimiz Erasmus+ Gençlik Alanında Kapasite Geliştirme programı çerçevesindeki AGH Programlarının koordinasyonundan sorumludur. Yeni başlayan Avrupa Dayanışma Gönüllüleri programı kapsamında bu faaliyetlerin koordinasyonuna devam edecek ve proje süreçlerinin uygulanmasından sorumlu olacaklardır.

 

Uçarlı Gençlik Derneği aynı zamanda aşağıda belirtilen ağların üyesidir :

- Denge ve Denetleme Ağı

- Gençlik Örgütleri Forumu ( Go-For )

- Türkiye Gençlik Federasyonu

- Uluslararası Çözüm Federasyonu

 

Uçarlı Gençlik Derneği'nin amaçları ise;

- Gençlerin topluma dahil edilmesi ve karar alma süreçlerine dahil edilmesine destek olmak

- Gençlerin sosyal ve profesyonel becerilerini geliştirmek

- Gençlerin yereldeki ve bölgedeki sorunların farkında olan gençler olarak yetişmesini ve bu sorunların çözümünü sağlamak odaklı çalışmasını sağlamak

- Yereldeki gençlerin görünürlülüğünü arttırmak

- Kültürlerarası öğrenmeyi ve kültürel çeşitliliği desteklemek

Uçarlı Gençlik Derneği olarak, Diyarbakır yerelindeki gençlerin AGH aktivitelerine dahil olmasını sağlamak amacıyla, AGH Gönderici kuruluş olarak akredite olmuş ve Avrupa Gönüllü Hizmeti alanında aktiviteler yapmaya başlamıştır

Etiket Kelimeler : hakkımızda, biz kimiz,